Texas Instruments TPS70151PWP, Dual LDO Regulator, 500mA, 1.8 V, 3.3 V, ±2% 20-Pin, HTSSOP
Product Details
LDO (Low Dropout) Linear Voltage Regulators, 500mA, Texas Instruments
LDO (Low Dropout) Linear Voltage Regulators, Texas Instruments
A range of Texas Instruments Low Dropout (LDO) Linear Voltage regulators. LDO voltage regulators are able to operate with a small input-output differential making them suitable for a variety of applications where conventional regulators would be unsatisfactory. The latest generation of LDO regulators offers low quiescent current levels and reduced output noise together with excellent line voltage regulation and high PSRR.
SpecificationsAttribute Value Output Voltage 1.8 V, 3.3 V Output Type Fixed Package Type HTSSOP Maximum Output Current 500mA Mounting Type Surface Mount Minimum Input Voltage 2.7 V Maximum Input Voltage 6 V Pin Count 20 Number of Outputs 2 Polarity Positive Quiescent Current 0.19mA Accuracy ±2% Minimum Operating Temperature -40 °C Maximum Operating Temperature +125 °C Dimensions 6.5 x 4.4 x 1.15mm Height 1.15mm Length 6.5mm Enable Yes Load Regulation 1 mV Width 4.4mm Line Regulation 0.01 %
A range of Texas Instruments Low Dropout (LDO) Linear Voltage regulators. LDO voltage regulators are able to operate with a small input-output differential making them suitable for a variety of applications where conventional regulators would be unsatisfactory. The latest generation of LDO regulators offers low quiescent current levels and reduced output noise together with excellent line voltage regulation and high PSRR.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Output Voltage | 1.8 V, 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Package Type | HTSSOP |
| Maximum Output Current | 500mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Minimum Input Voltage | 2.7 V |
| Maximum Input Voltage | 6 V |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 2 |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 0.19mA |
| Accuracy | ±2% |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Dimensions | 6.5 x 4.4 x 1.15mm |
| Height | 1.15mm |
| Length | 6.5mm |
| Enable | Yes |
| Load Regulation | 1 mV |
| Width | 4.4mm |
| Line Regulation | 0.01 % |






















