TS321, Single Operational Amplifier, Enhanced Version of LM324, LM358
The TS321 is a bipolar operational amplifier with specifications of high-gain and internally frequency-compensation, which match the industry standard devices LM358 and LM324.
SOT-23 5-Pin Package
Large output voltage swing
Low supply current: 500 μA
Low input bias current: 20 nA
Low input offset voltage
Power supply voltage: 3 V to 30 V
| Attribute | Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOT-23 |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Pin Count | 5 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 → 28 V |
| Typical Gain Bandwidth Product | 800kHz |
| Typical Dual Supply Voltage | ±12 V, ±3 V, ±5 V, ±9 V |
| Typical Slew Rate | 0.4V/µs |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Rail to Rail | No |
| Width | 1.75mm |
| Typical Voltage Gain | 100 dB |
| Length | 3mm |
| Dimensions | 3 x 1.75 x 1.3mm |
| Height | 1.3mm |





















