Texas Instruments LP3470M5-3.08/NOPB, Voltage Reference 1.01V max. 5-Pin, SOT-23
Product Details
Microprocessor Supervisory & Reset Circuits, National Semiconductor
Microprocessor Supply Voltage Supervisory & Reset Circuits
Power supply voltage monitoring and supervisory circuits for use in desktop, laptop and notebook computers, test and measurement instruments, portable battery-powered equipment and multiple-output power supplies.
Supply Voltage Detector
Supply Voltage Supervisor
Power Supply Supervisor
Microprocessor Supervisory
Microprocessor Voltage Supervisor
Microcontroller Reset Circuit
SpecificationsAttribute Value Voltage Supervisor Type Power On Reset Circuit Number of Supervisors 1 Maximum Reset Threshold Voltage 1.01V Minimum Reset Threshold Voltage 0.99V Mounting Type Surface Mount Package Type SOT-23 Pin Count 5 Dimensions 2.92 x 1.6 x 1.02mm Height 1.02mm Length 2.92mm Maximum Monitored Voltage 3.08V Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V Width 1.6mm Minimum Operating Supply Voltage 0.5 V Minimum Operating Temperature -20 °C Maximum Operating Temperature +85 °C
Power supply voltage monitoring and supervisory circuits for use in desktop, laptop and notebook computers, test and measurement instruments, portable battery-powered equipment and multiple-output power supplies.
Supply Voltage Detector
Supply Voltage Supervisor
Power Supply Supervisor
Microprocessor Supervisory
Microprocessor Voltage Supervisor
Microcontroller Reset Circuit
| Attribute | Value |
|---|---|
| Voltage Supervisor Type | Power On Reset Circuit |
| Number of Supervisors | 1 |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 1.01V |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 0.99V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOT-23 |
| Pin Count | 5 |
| Dimensions | 2.92 x 1.6 x 1.02mm |
| Height | 1.02mm |
| Length | 2.92mm |
| Maximum Monitored Voltage | 3.08V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Width | 1.6mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -20 °C |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |






















