
MPU Supervisory & Reset Circuits, Texas Instruments, 0.8V to 2.99V
A range of microprocessor supply voltage supervisory and reset Circuits from Texas Instruments with fixed threshold voltage levels.
Microprocessor Supply Voltage Supervisory & Reset Circuits
Power supply voltage monitoring and supervisory circuits for use in desktop, laptop and notebook computers, test and measurement instruments, portable battery-powered equipment and multiple-output power supplies.
Supply Voltage Detector
Supply Voltage Supervisor
Power Supply Supervisor
Microprocessor Supervisory
Microprocessor Voltage Supervisor
Microcontroller Reset Circuit
| Attribute | Value |
|---|---|
| Voltage Supervisor Type | Processor |
| Number of Supervisors | 1 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Manual Reset | Yes |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 3V |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 2.86V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOT-23 |
| Pin Count | 5 |
| Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.15mm |
| Height | 1.15mm |
| Length | 2.9mm |
| Maximum Monitored Voltage | 5.8V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Minimum Monitored Voltage | 0V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.1 V |
| Width | 1.6mm |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |





















