Texas Instruments UC3526AN, Dual PWM Voltage Mode Controller, 100 mA, 650 kHz 18-Pin, PDIP
Product Details
Flyback Controller, Voltage Control, Texas Instruments
The isolated-flyback power supply controller provides Constant-Voltage (CV) and Constant-Current (CC) output regulation to improve transient response to large load steps. Primary-Side Regulation (PSR) eliminates the need for an Optocoupler.
The isolated-flyback power supply controller provides Constant-Voltage (CV) and Constant-Current (CC) output regulation to improve transient response to large load steps. Primary-Side Regulation (PSR) eliminates the need for an Optocoupler.
Flyback Controllers, Texas Instruments
Current-Mode and Voltage-Mode PWM Controller
Primary-Side Regulation
Peak Power Mode
Low Power
SpecificationsAttribute Value Number of PWM Outputs 2 Control Method Voltage Topology Boost, Flyback, Forward, Full Bridge, Half Bridge, Push-Pull Rise Time 300ns Fall Time 100ns Maximum Switching Frequency 650 kHz Mounting Type Through Hole Package Type PDIP Pin Count 18 Maximum Duty Cycle 49% Output Current 100 mA Synchronous Pin Yes Length 22.48mm Dimensions 22.48 x 6.35 x 4.57mm Typical Operating Supply Voltage 4.5 to 35 V Minimum Operating Temperature 0 °C Height 4.57mm Maximum Operating Temperature +70 °C Width 6.35mm
Current-Mode and Voltage-Mode PWM Controller
Primary-Side Regulation
Peak Power Mode
Low Power
| Attribute | Value |
|---|---|
| Number of PWM Outputs | 2 |
| Control Method | Voltage |
| Topology | Boost, Flyback, Forward, Full Bridge, Half Bridge, Push-Pull |
| Rise Time | 300ns |
| Fall Time | 100ns |
| Maximum Switching Frequency | 650 kHz |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | PDIP |
| Pin Count | 18 |
| Maximum Duty Cycle | 49% |
| Output Current | 100 mA |
| Synchronous Pin | Yes |
| Length | 22.48mm |
| Dimensions | 22.48 x 6.35 x 4.57mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 4.5 to 35 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Height | 4.57mm |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Width | 6.35mm |






















